O výživě před a během závodu, s jezdcem Jasonem Rainesem

24.02.2011 21:44

 

Jedna z nejčastějších otázek enduro a motocross jezdců je, "Co mám jíst poslední dny před závodem a co během dne závodu, a kdy je nejvhodnější doba jíst tyto jídla?". Následující rady jsou určeny pro stravování při závodech, ale jsou vhodné i pro free-ride jezdců (výlet do Rumunska a podobně). Nikdy nevíte co se může stát a být připraven po stránce jídla a energie je důležité přesně tak, jak být připraven po technické stránce!

Trvalo mnoho let, než se našla správná dieta. Tento systém vám pomůže stát se co nejsilnějším a co nejlépe "nutričně" připraveným pro jakýkoli závod nebo jízdu.

NEZAPOMEŇTE! Tělo každého člověka je jiné a nikdy na sobě nezkoušejte něco nového v den závodu. Vždy si to odzkoušejte pár týdnů před akcí, abyste se vyhnuli možné tělesné nepohodě (trávicí problémy, průjem, plné břicho ...)

Přinášíme pár rad jak být silnějším od začátku až do konce!
 

 
Poslední dny před závodem nebo jízdou
"Nenalévejte" se vodu den před akcí! Vidím hodně jezdců kteří se rozhodnou, že tělo zavodnit 1 - 2 dny před závodem, ale to je pro efektivní zavodnění příliš pozdě a vaše tělo tuto extra vodu nepřijme. S vymýváním byste měli začít nejpozději 5 dnů před závodem. Pijte přiměřené množství tekutin, vaše tělo dokáže přijmout za hodinu cca 1 litr tekutin, tedy pití více / rychleji nemá požadovaný účinek. Takže myslete na pitný režim během celého týdne před závodem, abyste zajistili dostatečné zavodnění organismu a tím se připravili na závod! Pokud máte problém najít si čas na popíjení během dne, zkuste mít stále po ruce láhev s nápojem.

Ja osobně začínám přijímat elektrolyty 2 dny před závodem. Nápoje jako Accelerade kombinují elektrolyty (soli), uhlovodíky, vitamíny a proteiny.

Během týdne před závodem je také dobé zvýšit příjem sacharidů (polysacharidy, složité cukry). Zřejmě chcete jíst běžnou stravu, ale musíte se zaměřit na příjem jídel s vyšším obsahem sacharidů.

Níže je návod na týden před závodem, zaměřený na příjem sacharidů. Jezte těstoviny, pečené brambory, ovesnou kaši, celozrnné obiloviny, hnědou rýži a podobně - jsou bohaté na sacharidy.

6 dní před - běžná strava - 60-65% uhlovodanů
5 dní před - běžná strava - 60-65% uhlovodanů
4 dny před - běžná strava - 60-65% uhlovodanů
3 dny před - běžná strava - 70% uhlovodanů
2 dny před - běžná strava - 70% uhlovodanů
1 den před - běžná strava - 70% uhlovodanů

Přikládám linku na dobrý seznam potravin bohatých na uhlohydráty - strojový překlad za pomoci Google Translate.

Den závodů, nebo ježdění
Načasování je nejdůležitější a musíte tomu vše podřídit, nesmíte jíst příliš brzy, ani pozdě. Pokud se najíte příliš pozdě, budete mít pocit plnosti a budete unaveni, protože tělo potřebuje čas a energii na trávení. Pokud se ale najíte příliš brzy, tělo už bude mít jídlo strávené a nebudete schopni využít jeho energii.

Většina závodů začíná o 13:00, ale pokud váš výkon má být podán v jiném čase, udělejte příslušný posun v plánování.

7:00 - snídaně
Moje snídaně jsou banán a náhrada jídla v nápoji (Boost, Slim Fast a podobně). Mám rád tyto náhrady jídla na snídani, protože jsou velmi lehce stravitelné a dodají vám všechny potřebné látky, vitamíny a minerály které vaše tělo potřebuje.

11:00 - oběd
Vždy jezte oběd přibližně 2 hodiny před závodem. Toto je velmi důležité - sníst jídlo v pravý čas zajistí správné strávení jídla. Zajistí vám to veškerou potřebnou energii když čekáte na rampě, bez pocitu plnosti.
PB & J - sendvič s burákovým máslem a džemem
Nejběžnější oběd pro špičkových offroad jezdce jsou 1 - 2 sendviče s burákovým máslem a džemem (PB & J, viz dále) a banán. PB & J je jídlo s vhodným poměrem cukrů, tuků, proteinů, vitamínů a minerálů. Poznámka: ujistěte se, že použijete přírodní ingredience, které nemají vysoký poměr jednoduchých cukrů.

12:00 - hodina před jízdou
Hodinu před jízdou POTŘEBUJETE přestat přijímat tekutiny! Můžete si napít pokud jste žíznivý, ale pijte málo a pomalu. Toto zajistí že nebudete mít plný měchýř a nebude vám třeba zastavit po 2 kolech nebo 10 km jízdy v lese!
Tablety obsahující Paracetamol ...
Ja osobně užiji hodinu před jízdou i 2-3 tabletky Tylenol-u (pozn. red.: Účinná laťka Paracetamol - Paralen, Panadol ...). Tylenol předchází svalovým křečím. Znám dokonce jezdců, co si tuto dávku rozpustí v camel bag-u. Nepřekračujte jednorázovou dávku 1000mg a pozorně si přečtěte příbalový leták! V žádném případě nekombinujte s alkoholem!

12:30 - půl hodiny před jízdou
30 minut před startem si obyčejně dám 4 tablety Tums (pon. red.: Prostředek proti žaludeční kyselině, obsahuje uhličitan vápenatý a zásaditý uhličitan hořečnatý) na zklidnění žaludku a tento lék je také znám, že zmírňuje "arm pump" - ztvrdnutí předloktí.
Tablety překyselení žaludku
13:00 - start
Všechnu těžkou práci a přípravu máme za sebou a jsme připraveni držet tempo od startu až do cíle!
Konečně start
Doufám, že vám tento návod pomůže ke splnění vašich cílů!

Přeji krásný den,

# 100 Jason Raines
Jason Raines

Diskusní téma: O výživě před a během závodu, s jezdcem Jasonem Rainesem

Datum: 26.02.2011

Vložil: Matějka

Titulek: vůle

no nevím já myslím že je to všecho o vůli...

Datum: 25.02.2011

Vložil: J.M.

Titulek: TIP

Co to je za fetaka? Franto na to se tesim celou zimu jsem trenoval a poctive nejaka zelena me nemuze rozhodit,horsi to bude s motorce.

Datum: 25.02.2011

Vložil: Honza Hochmann

Titulek: tip

Nejlepši je, se vecer pred zavodama zavodnit zelenou..... :-)

Datum: 25.02.2011

Vložil: Honza Michal

Titulek: Re: tip

Recept by Fifinka racing :D

Datum: 25.02.2011

Vložil: F.F.

Titulek: Re: Re: tip

Chlapci nenavážejte se do mě, vy vůbec nevíte co mám na Vás připraveno na letošní sezónu. A co vlastně děláte takhle přes den na internetu? Nemáte být náhodou ve škole. :-)

Datum: 26.02.2011

Vložil: Jíra

Titulek: Re: Re: tip

To bude za chvíli jak na Tour de France! Fakt divný...

Datum: 26.02.2011

Vložil: F.F.

Titulek: Re: Re: Re: tip

Počkej Jíro oni na Tour de France taky pijou zelenou? :-)

Datum: 26.02.2011

Vložil: Jíra

Titulek: Re: Re: Re: tip

Přidalo se to k jinýmu příspěvku. :/ Mně šlo o to jak jezdci budou "smažit" Paracetamol apod. :(

Zelená je v pohodě ...................i když já raději griotku nebo Morgana s jablečným džusem. :)

Přidat nový příspěvek