Klatovský deník 29.4.2010

02.05.2010 11:23

 

Motorkáři ničí lesy, policistům snadno ujedou

Klatovsko – Chyceným hříšníkům, kteří porušují lesní zákon, hrozí pokuta až sto tisíc korun.

Poškozené kořeny velkých stromů i zničené malé stromky nebo hluboké erozní rýhy v lesní půdě mají často na svědomí jezdci na motorových čtyřkolkách nebo terénních motocyklech. S nedisciplinovanými motoristy se na Klatovsku potýká většina majitelů lesů, navíc není jednochuché dotyčné chytit.

„Problémy s motorkáři i jezdci na čtyřkolkách máme, jezdí po lesních cestách i mimo ně. Jediné, co můžeme proti tomu dělat, je spolupracovat s Policií ČR,“ řekl Deníku starosta Velhartic Pavel Prosr. Podobné to je i v sousedním Kolinci. „Motorkáři a čtyřkolkáři nás trápí také. Proti tomuto nešvaru se snažíme bojovat. Na všech lesních cestách máme zákazy vjezdu, jakmile někde slyšíme motory, okamžitě voláme na Obvodní oddělení Policie ČR Kolinec a vyráží motorizovaná hlídka. Úspěšnost je ovšem malá, i když už se třeba podařilo policistům vytipovat, kudy budou z lesa vyjíždět, a počkali si na ně,“ popsal problémy se čtyřkolkáři kolinecký starosta Pavel Princ.

Policii ujedou

Policisté jsou v nevýhodě, pro pronásledování provinilců v terénu nemají vybavení. „Zákaz vjezdu na lesní cesty kontrolujeme při běžné hlídkové činnosti, vyjíždíme i na oznámení. Problém je v tom, že na motocyklu můžou mezi stromy, kam my za nimi s autem samozřejmě nemůžeme. Na čtyřkolce už to mají horší, ale v terénu nám stejně ujedou. Chytíme je spíše náhodou, když mají technickou poruchu, nebo neznají terén a vjedou někam, odkud nemůžou ujet,“ vysvětlil vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Kolinci Václav Průcha.

V sousedním Německu nedisciplinované jezdce pronásledují vzduchem. „Naši hajní už se zajímali i o to, jak tento problém řeší v Německu. Tam provinilce sleduje policejní vrtulník, ten k nám ovšem asi těžko dostaneme,“ posteskl si Princ.

Značné škody

Jezdci na motorových čtyřkolkách nebo terénních motocyklech přitom v lesích působí značné škody. „Na Strážovsku i v okolí je to běžné. Motorkáři jezdí po lesních cestách, často ovšem i po lese, kde poškozují například kořenové náběhy velkých stromů, zůstávají po nich erozní rýhy, vjedou klidně i do školky, kde poničí malé stromky. Plaší pochopitelně také zvěř, přírodě jejich řádění každopádně neprospívá,“ řekl Deníku správce Městských lesů Strážov Aleš Potužák. Škody lze těžko vyjádřit konkrétní částkou, projevují se hlavně nižší výtěžností poškozeného lesa.

Pokud se ovšem hříšníka podaří dopadnout, hrozí mu „tučná“ pokuta. „Jízdou v lese na čtyřkolce nebo na terénním motocyklu bez souhlasu vlastníka lesa jezdec porušuje lesní zákon, který v rámci obecného užívání lesů návštěvníkům lesa zapovídá „jezdit a stát v lesích motorovými vozidly“. Za uvedené porušení zákona hrozí pachateli trest až do výše sto tisíc korun. Na dodržování lesního zákona dohlíží jako úřední osoba lesní stráž, která má ze zákona oprávnění zjistit totožnost pachatele a využívat přitom součinnosti s orgány Policie ČR,“ informoval Jaromír Mára z odboru životního prostředí klatovské radnice.

 

Diskusní téma: Klatovský deník 29.4.2010

Datum: 02.05.2010

Vložil: Robert

Titulek: Fotogalerie

Mám pár foto po zásahu těžařů a lesáků v našem okolí a je to na pováženou a pokud mě někdo v lese osočí nebo něco podobného přiložím k tomu ještě pár čerstvých foto ze zbírky autobaterií a jeden boiler co jsem našel na skládce sto metrů od místní hájovny vše stočím pěkně do ruličky a celé to zavedu dotyčnému tam kde to bolí nejvíce - s pozdravem Motoekohlídka Stříbro...

Datum: 02.05.2010

Vložil: F.F.

Titulek: Re: Fotogalerie

Dobrý nápad dělat si fotodokumentaci, ale na občasné sobotní "procházce" bych asi nedělal nic jiného než fotil humus v lese, který tam navozili lidé z vesnic, kteří průkazně nemají popelnice a nijak legálně nelikvidují odpad. Ať mi nikdo neříká, že neprodukují žádný odpad. O škodách které způsobují těžaři svým nešetrným přístupem ani nemluvím. Nedávno jsem se zastavil u jednoho potůčku nedaleko Domažlic kde byla značka CHKO Český les. K mému překvapení tento dříve krásný potůček byl směsicí vody s fekáliemi smíchanými se saponáty a jinými "sra.....". Možná ho starosta obce kterou potůček protéká přejmenoval na Mrtvý potok. Doporučil bych starostům a rádoby ochráncům, aby začali řešit opravdové problémy přírody a přestávali se schovávat za nás motorkáře. Jenže kdyby starosta třeba Kolince začal řešit problém s přepady ze septiků, tak by ho příště už nikdo nevolil a tak je lepší a výhodnější řešit "problém" s motorkáři..

Přidat nový příspěvek