Kdy mohu jezdit přes les?

14.06.2010 14:47

 

 
Už jsem to jednou psal a nevím kde vzniká ta nejistota prostě stačí si přečíst dva zákony udělat si poznámky a je to jasné. Práce na dvě hoďky večer místo televize. Protože mi nejdou odkazy tak to vložím ještě jednou:

1) Jezdit po účelových komunikacích mimo les je možné bez omezení pokud tam není zákaz vjezdu t.j polní luční a podobné mimo lesní cesty
2) Dle definice zákona je "les" soubor porostu a pozemků tvořících funkci lesa. Do těchto pozemků patří opravdu i nezpevněné lesní cesty a průseky užší než 4m.
3) Do těchto pozemků patří i zpevněné komunikace(všechny!!!) mimo zastavěných ploch a k nim vedoucím komunikacím (což je logické protože i běžná silnice je zpevněná komunikace a jinak by přes les nemohla žádná silnice vést)

1) Z toho plyne jedu-li po cestě zpevněné které spojuje nebo vede k zastavěné ploše jedu po ní i v lese legálně.
2) Jedu li po nezpevněné cestě nebo průseku širším než 4m jedu tam legálně (je to většina cest protože jen rozchod kol lesních strojů a nákladních vozidel, které tudy jezdí je 2,5-3m pak stačí 0,5-0,75m na každou stranu a jsem z obliga.
3) Jezdím-li mimo cesty nebo v ochranném pásmu vodních zdrojů jedu tam nelegálně.

Mimochodem pokud by to bylo jinak nikdo by si nedával práci s umisťováním značek zákazu vjedzu motorových vozidel na lesní cesty.

Co se týče volného ježdění mimo les platí :

1) Polní cesty bez zákazu = legální
2) Ostatní pozemky mimo les t.j. pole, louky, lomy, pískovny, pouště mají následující režim:
- Pokud tam nevjedete přes zákaz vjezdu netýká se vás silniční zákon.
- Každopádně ježděním po cizím pozemku užíváte cizí majetek a záleží na dohodě s vlastníkem a pokud dohoda není tak pak na tom jestli pojížděním spácháte škodu.
- Za samotnou jízdu vám nikdo nic neudělá. Není totiž rozdíl jestli jdete po louce pěšky nebo jedete na motorce. Pokud půjdete a pojedete jako člověk bude vše OK a i případná stížnost půjde k ledu.
- Jestli někdo používá motorku jak pluh k orání a přeorá někomu pozemek (louku, zaseté pole) pak dojde ke škodě kterou bude pokud bude dopaden platit.
(mimochodem asi by měl dotyčný změnit sportovní náčiní závody v přesné orbě se konají ale používá se traktor s pluhem)
- Nevím proč stále vznikají dotazy co jde a co ne. Berte to tak jako kdyby to po čem jedete bylo Vaše.

Pár lidí mě tu zná. Vědí že do zákazů nelezu a přesto se dá jet i mimo silnici. Hodně lidí se směje jak pořád někoho zdravím (chodce, traktoristy...) prostě se snažím nechovat jako arogantní hovado.
To je nejlepší recept jak s lidmi vyjít. Někdy pozdrav zeptání se na cestu dá víc než tuna siláckých keců. Až lidi uvidí, že existuje skupina motorek kterou majitelé používají jako kolo k cestování po krajině tak se nám uleví. Hádejte proč asi do dneška nemám na GSu laďák. Protože mi těch pár Hp a Nm nestojí za to abych nasíral lidi tím, že jen projíždím.

Je to tak tři neděle co jsme je li k vodě a při pauze po jednou zakufrování s panem Garminem jsem se pídil u domorodého traktoristy kudy že vede ta cesta co je v navigaci po konstatování místního znalce že opravu dál nic nevede jsem se poptal jestli můžeme kolem a odpověď byla jasná - nejezděte kolem, ale vezměte to támhle napříč a jste na cestě. Většina lidí je normálních a dá se s nimi domluvit.

Mimochodem co jsem psal platí mimo území CHKO tam je pokud se mi podařilo zjistit jedna zásadní odlišnost, že putovat mimo cesty legálně nelze. Pro ježdění po cestách platí to co kdekoliv jinde. (Mimochodem frekvence zákazů vjezdu je v CHKO evidentně vyšší což odpovídá tomu co jsem zjistil)

Omlouvám se za tento slint, ale prostě mi to nedalo.
Vlada-gsa

Převzato z https://www.bmwgs.cz/forum/viewthread.php?rowstart=60&forum_id=9&thread_id=5022&pid=80515#post_80515

Diskusní téma: Kdy mohu jezdit přes les?

Datum: 26.10.2019

Vložil: rardNal

Titulek: hi guys i am new on web

hi :) bross :)

Přidat nový příspěvek