Dakar 1998 a dosud nepřekonaný výsledek Standy Zlocha

03.01.2014 13:23

Je tomu 16 let, co Češi na Rallye Dakar udělali báječný výsledek. Karel Loprais v kategorii kamiónů zvítězil a motorkář Stanislav Zloch dojel na desátém místě absolutně a nejlépe mezi amatéry. To je výsledek, jaký žádný Čech před tím ani potom neudělal. Přesto jméno Stanislava Zlocha tak trochu zapadlo – neprávem.

Pokud by Stanislav Zloch jezdil v dnešní době, tak jak sbíral vítězství v sedmdesátých a osmdesátých letech, patřil by mezi taková jména, jako Antoine Meo, Christophe Nambotin nebo Johnny Aubert.

Nikdo z těchto tří jmenovaných se ale nemůže pochlubit takovými výsledky, jako právě Standa Zloch, který je trojnásobným držitelem světové trofeje z Šestidenní z toho jedenkrát byl absolutně nejrychlejším jezdcem, dvojnásobný mistr Evropy v Enduru z let 1976 a 1977, šestinásobný mistr ČSSR a jako bonus desátý na jednom z nejtěžších ročníků Rallye Paříž – Dakar.

Byl to ten Dakar, na kterém byli naši závodníci přepadeni bandity a byla jim ukradena závodní Tatra, byl to ten Dakar, ve kterém zvítězil Karel Loprais a byl to ten Dakar do jehož cíle dorazilo 41 motorek z původních 173 na startu.

Málokdo už si vzpomene, že Stanislav Zloch tehdy, jako amatér, vyhrál také nejtěžší etapu, která měla měřený úsek dlouhý 745 km a získal za to cenu Thierry Sabina.

Standa Zloch je jednoznačně člověk plný zajímavých zážitků, který má co říct a se kterým máte možnost si osobně popovídat v rámci pořadu Na Dvou Kolech. V pátek 10. Ledna v Točníku u Klatov.

Druhým Honďákovým hostem bude klatovský novinář a fotograf Richard Beneš, který v roce 1998 absolvoval jako zástupce českého tisku. Richard Beneš má zase trochu jiné zážitky z dob, kdy internet ještě nefungoval, tak jako dnes, zprávy z tratě dostávali novinář až po příjezdu závodníků a pak mezi sebou bojovali u faxu, který byl jedinou možností, jak poslat aktuální zprávu. A k tomu ještě každodenní obava o holý život…